Skip to main content

Engelli Kullanıcılarımız için

Erişim Kolaylığı.

Görme engelli kullanıcılarımız için “ekran okuyucu” yazılımı ile sesli yönlendirme sağlanıyor. Kullanıcılar siteye girdiklerinde baştan belirledikleri bir tuş ile görsellerin üzerinde gezebiliyorlar. Örneğin bu tuş space tuşu olsun; space tuşuna bastıkça sıradaki görsel alanına geçiyorlar ve  bu esnada üzerinde bulundukları öğenin ne olduğunu duyabiliyorlar. Dilerlerse yine baştan belirlemiş oldukları başka bir tuşla istedikleri öğe üzerine tıklayabiliyorlar; bu tuşun da  enter tuşu olduğunu varsayalım, enter tuşuna bastıklarında o menüye girmiş oluyorlar. Diğer menülere bakmak, geri ve ileri gitmek için de yine bu şekilde seçmiş oldukları tuşlar aracılığıyla ve sesli komutlarla detaylı olarak yönlendiriliyorlar. Özetle; görme engelli kullancılarımız, mouse ile yapılan tüm işlemleri klavye ile kolayca yapabiliyorlar.​

​Duyma engelli kullanıcılarımız için tüm videolarımızda altyazı seçeneği bulunuyor.

Özellikle ekran okuyucu kullanan görme engelli kullanıcılarımız için sayfa güncellemeleri ziyaret esnasında yayına yansıtılmıyor. Bir web sitesinin işleyişinde, sistemsel değişiklikler yapıldığında bu değişiklikleri yayına almak için site otomatik olarak yenilenir. Bu yenileme esnasında bulunduğunuz sayfa da değişmiş olabilir. Fakat görme engelli kullanıcılarımız için bu durum zorluk yaratabileceğinden, bu yenileme işlemi ziyaretçilerin sitede gezdiği sıralarda yapılmıyor, böylece kullanıcı bilgi alırken süreç yarıda kesilmemiş oluyor. ​Görme engelli vatandaşlarımız sayfaları sesli komut ile gezerken hangi sayfada oldukları bilgisi veriliyor. Örneğin; “Şu an ana sayfadasınız.” “Videoyu izlemek için Shift tuşuna basınız.” gibi.

Web sitesi hangi dillerde kullanılabiliyorsa ekran okuyucu da hepsini karşılayacak şekilde farklı yabancı dillerde, sesli yönlendirmede bulunabiliyor. Kolay ulaşılabilmesi için her sayfada arama alanı aynı yerde sabit olarak duruyor. Böylece ekran okuyucuyla yönlenen engelli kullanıcılarımız da bu alanı kaybetmemiş oluyor.