Skip to main content

Çekler dövizle yazılmaya başlandı!

Doları dolara karşı korumak yeni trend!

Hammadde ve Ara Mamüller dövize etkisi % 70’lerde!

Ticari Kredi Kartı ile alışverişlerde dahi artık vade farkına ek birde kur farkı talep ediliyor!

Vadeler 60 – 90 – 120 güne hazırlık yapıyor!

Büyük ekonomiler petrol rezervlerini satmaya hazırlanıyorlar!

Kurun ateşi bir türlü düşmeyince iç piyasada ticaretin kuralları günbegün değişmeye devam ediyor. TL ile işlemlerde vadeler birçok sektörde sıfırlanıp tamamen peşine dönmüşken, vadeli işlemler dövizle yapılır olmuştu. Nakit ödemelerde de artık döviz isteyenlerin sayısı artmaya başladı, çekler dövizle yazılıyor. Dövizle yapılan vadeler de süreler kısalmaya başladı. Ticari kartlar üzerinden yapılan firmalar arası işlemlerde de komisyonlar konmaya başlandı.

Hammadde ve Ara Mamullerin dövize etkisi % 70’lerde!

Piyasada adeta bir türbülans yaşandığını, bunun çiftçiden esnafa, sanayiciden herkese kadar sirayet ettiğini söyledi. Sürecin TL’den kaçış, tam dolarizasyona geçiş şeklinde açıklayabiliriz. İhracatta yapsak, ekonomimiz maalesef dövize bağlı bir ekonomi. Ama eskiden ara mallarımızın dövize etkisi yüzde 30-40 iken, şimdilerde yüzde 70’lerde. Bu yüzden vadeler kısalıyor, dövizle hatta peşin ödeme istenip, çekler dövizle yazılıyor. Bütün piyasa dövize dönüyor. Bu maalesef çok normal.

“Piyasa diken üstünde” Ticari Kredi Kartı ile alışverişlerde dahi kur farkı talep ediliyor!

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel, piyasanın diken üstünde olduğunu, fiyat mekanizmasının çok bozulduğunu vurgulayarak, dövizle kesilen fatura sayılarının artmaya başladığını kaydetti. İki firma arasında yapılan alışverişte eğer müşteri ticari kartla işlem yapıyorsa artık farklı fiyatların uygulandığını dile getiren Önel, “Eskiden bu tarz komisyonlara rastlanmazdı. Şimdi kartla peşin ödese bile komisyon uygulandığını öğreniyoruz” dedi.

Şu anda günlük oynaklığın % 3-5 civarında olduğuna dikkat çeken Önel, TL ile fatura kesenler peşin ödemesini iki gün sonra aldığında kur farkı yeme riski olduğunu bildiği için artık faturasını dövizle kesiyor, döviz ödeme istiyor.

Doları dolara karşı koruma eğilimi, hadi bakalım vadeler 90 – 120 güne!

Genelde piyasanın TL’yi dolara karşı korumaya çalışırken, şimdilerde doları dolara karşı korumaya çalıştığını, bu nedenle peşinde de dövize döndüğünü dile getirdi. “Eskiden dolar endeksli TL istenirken, bugün doğrudan dolarla peşin ödeme istiyor, ya da dolarla çek istiyor. Bizim sektörümüzde vadeli alımlar çok önemli. 210 güne kadar vade olabiliyordu. Şimdi en büyük sıkıntımız vadelerin de kısalması. Ama tedarikçi de haklı. O da kendi sermayesini korumak istiyor. Bu fırsatçılık değil” ifadelerini kullandı.

Selahattin Yılmaz

Amacım siz değerli ziyaretçilerime bilgi birikimlerimi aktarmak ve yaptığım çalışmalar hakkında taze bilgiler vermek ve sonucunda düşüncelerinize ilham olabilmektir.

Bir yanıt yaz