Skip to main content

Her tavsiyeye kulak asmadılar.

20’li yaşlarında çeşitli uygulamalar geliştirmeye başlayan Pinterest co-founder ve CEO’su, en nihayetinde çocukken en sevdiği şeyin (koleksiyon yapmak) uygulamasını geliştirdi. Ben Silbermann de dışarıda ve dijital ortamda çok fazla tavsiyenin olduğunu ve her tavsiyenin her girişim için uygun olmadığını belirtiyor.

Don’t take too much advice. It’s just that most people who have a lot of advice to give. Generalise whatever they did and say that’s the strategy that made it work.

Yetki vermekten korkmadılar.

Bill Gates’e göre uzun vadede hedeflediği başarıyı elde etmek isteyen girişimci, çalışanlarına karar verme yetkisi verebilen girişimcidir.

As we look ahead into the next century, leaders will be those who empower others.

İnançlarını asla kaybetmediler.

Girişimcilik özelliklerine yeterince sahip olan Steve Jobs, 21 yaşındayken ailesinin garajını kendi çalışma ortamı haline getirerek Steve Wozniak (24) ile Apple’ı kurduğunda, Apple’dan ayrıldığında ve tekrardan Apple’a döndüğünde hiçbir zaman kaybetmediği tek bir şey vardı, o da Apple’ın gerçekten çok başarılı bir girişimciliğe dönüşeceğiydi.

Sometimes life hits you can the head with a brick. Don’t lose faith.

Kendi potansiyellerini diğerleriyle karşılaştırmadılar.

19 yaşında olan Pete Cashmore tarafından kurulan Mashable, 2009 yılında Time dergisi tarafından “sosyal medya” alanında tek durak noktası olarak tanımlanan dijital medya şirketidir. Pete Cashmore, girişimcilere; diğer her şey ile karşılaştırma döngüsüne girip, var olan enerjilerini bu noktaya yoğunlaştırmaktansa, en çok sevdikleri şeyi bulmalarını ve onu yapmalarını öneriyor.

We are really competing against ourselves, we have no control over how other people perform.

Gelişimlerini sabitleyip bir kenara çekilmediler.

24 yaşında web yazılım şirketini kuran Elon Musk, kendi girişimcilik motivasyonunu, elde ettiği başarıyla asla yetinmemesine borçlu olduğunu söylüyor. Uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX’in, şu anda 20 milyar dolardan daha fazla değeri olduğunu biliyor muydunuz? Ünlü girişimcinin, en önemli motivasyon kaynağı, kendi kendine sürekli feedback vermesi, gelişimini artırarak devam ettirmesi ve fırsatları her zaman doğru bir şekilde değerlendirmesi.

Constantly think about how you could be doing things better and questoin yourself.

Takım çalışmasını küçümsemediler.

192 ülke ve 33 bin şehirde 800 binin üzerinde kiralık mekan seçeneği sunan Airbnb, 2008 yılında Brian Chesky tarafından faaliyete geçirildi. 300 çalışanı ile yüz yüze geçirdiği iş görüşmesinde, girişimci ve yönetici arasındaki en büyük farkı ortaya çıkaran Chesky, çalışanlarının yönetilmesinden çok, takım çalışmalarının güçlenmesi gerektiğine inandı.

It doesn’t matter how great your original product or idea is, if you cant build a great company, then your product will not endure.

İnsanlarla öylesine tanışmadılar, networklerini geliştirdiler.

Marissa Mayer, 24 yaşındayken, Google’da çalışan ilk kadın mühendisti. Marissa Mayer’ın Yahoo’nun CEO’su olarak girişimcilere her zaman önerdiği şey, zeki ve etkili karakterler ile network oluşturmaları.

Find the smartest people you can and surround yourself with them.

Ertelemediler.

Instagram’ın Co-Founder’ı Kevin Systrom, eğer bir anda gelen bir fikriniz varsa, onu hayata geçirmek için en uygun anın “şimdi” olduğunu vurguluyor. Küçük ve ani gelen bilgilerin, bir sonraki adımda büyük projelere dönüşebileceğini de asla vurgulamaktan çekinmiyor.

If you have got an idea, start today. There is no better time than now to get going.

Risk almaktan korkmadılar.

9 yaşında Harvard Üniversitesi’ne giden Zuckerberg’in Facebook’u okul yurdunda bulduğunu ve geliştirdiğini biliyor muydunuz? Mark Zuckerberg, girişimciliğin temelini oluşturan risklerin her zaman var olacağını olacağını söylüyor fakat aynı zamanda, bu risklerin, durgun bir şekilde ilerleyen girişimi canlandırdığını da ekliyor. Risk alın ve asla pes etmeyin.

The biggest risk is not taking any risk. In a World that is changing really quickly, the only strategy that is guaranteed to fail is not taking risks.

İsteklerinden vazgeçmediler.

Spotify kurucusu ve CEO Daniel Ek’in 14 yaşında ilk şirketini kurduğunu ve 23 yaşına geldiğinde milyarder olduğunu biliyor muydunuz? Müzik tutkusundan asla vazgeçmeyen CEO, tutkularınızı takip etmenizi ve sevdiğiniz şeyleri işe dönüştürmenizi tavsiye ediyor.

We led with our convinction rather than rational, because rational said it was imposible.

Selahattin Yılmaz

Amacım siz değerli ziyaretçilerime bilgi birikimlerimi aktarmak ve yaptığım çalışmalar hakkında taze bilgiler vermek ve sonucunda düşüncelerinize ilham olabilmektir.

Bir yanıt yaz