Skip to main content

Birden fazla iş yeriniz, dükkan, mağazanız var ise; sizi başarılı olacağınızı düşündüğüm 1 Girişimci modeli ve 6 ana faktörü paylaşmak isterim. Türk gibi başla. Alman gibi işini disiplin ile yönet. İngilizler gibi işini bitir. Amerikalı gibi içselleştir. Peki ya bir zamanlar fırtına gibi esen İtalyanlara ne oldu? Lütfen düşünün, cevabı biliyorsunuz.

Markalaş

Yani Markalaşma ile meşhur olma arasındaki farkı bil ve uygula.
Örneğin, Bir pideci dükkanında 2 TL’ye satar, Meşhur x Börekçisi 3,5 TL’ye marka olan ise 5 TL’ye satar. Sonuç: Bahane mi, banane mi ? Pideci düşünsün. Her mecrada Konsept ve Kurumsalın paralel olsun, Yer, Lokasyon ve Interland’ı doğru seçin. Operasyonlarınızı doğru yönetin. Tedarik, Dağıtım, Lojistik, Ekipman, Mağazanızı doğru yönetin.

Fiyat

Rakibin artık dijitalleşen Dünya, bu işin maalesef sonu yok çünkü w.w.w. ve bir bilen Google var. Yani artık eski genersyonda olduğu gibi bilgi gizli değil. Open Book. Maliyetlerini düşürmek zorundasın, ama düşen maliyeti kar ettim diye düşünüp aradaki karlılığım diye bir bakış açınız var ise, bu en büyük yanılgılardan bir tanesidir. Kazançlı olduğunuz tutar, tekrar ilk fırsatta en kısa vadede yatırıma katmalısın. Bir sonraki senede işlem hacmini tedarikçine garanti edersen, büyüceğin hacim kadar bir sonraki sene için Cost break down iste. Daha efektif, optimum düzeyde imalat seviyesini gerçekleştirmeye zorla.

Bir örnek;
Çok geçmiş dönemlerde bir Hamburger 3 Lahmacun ediyor idi,
Yakın geçmiş yıllarda ise Hamburger 2 Lahmacun etmeye başladı
Şimdilerde ise Hamburger 1 Lahmacun etmeye başladı
Sonuç: Lahmacuncu düşünsün.

Ürün

Ürün iyi ise tamam yok! Gelişim iste. Ancak 5 Yeni ürün istemek yerine katma değeri yüksek, 1 niş adet yeni ürün iste. İşin olmaz ise olması, kalite esastır tartışılmaz.

Peki ya ortaklar kimlerdir?

4 Ortağımız var. Nereden çıktı bu gizli ortaklar? Şayet dörtünden bir tanesi üzgün ise dikkat edin tehlike var.

Siz Hangisisiniz?

  • Kaynak, (Yani Üretici) tedarikçiniz
  • Satan, yani muhtemel siz
  • Alan, müşteriniz
  • Nihai tüketici

Şayet 4 ortak olarak ve her biriniz mutlu ise, BINGO!

Selahattin Yılmaz

Amacım siz değerli ziyaretçilerime bilgi birikimlerimi aktarmak ve yaptığım çalışmalar hakkında taze bilgiler vermek ve sonucunda düşüncelerinize ilham olabilmektir.

Bir yanıt yaz