Skip to main content
Kişisel Gelişim

Lider misin? – Yönetici mi?

Ekleyen: 8 Aralık 2022Yorum yapılmamış

Algısında “Lider Yöneticiler” felsefesi ile yaklaşmayı şahsen tercih ediyorum. Gerçekleştirdiğim birçok söyleşilerin sonunda aldığım geri bildirimlerde özellikle title karşılığı yönetici olanlar “Neden liderlik yapalım ki? Takım liderleri ve ekip liderleri bunu sağlıyorlar.’ yorumlarını iletiyorlar.

Yıllardır öğrendiğim ve gözlemlediğim kadarı ile iyi yönetici reçetesinin ana maddelerini sizlerle de paylaşmak isterim. Eğer sizde iyi bir yönetici ve etkin lider olmak istiyorsanız, ya da size liderlik yapanları değerlendirmek istiyorsanız, kâğıt kaleminizi hazır olsun, yazmaya başlayalım ve hatta ek önerilerinizi tecrübeleriniz doğrultusunda eklemek üzere ulaştırmanızdan memnuniyet duyarım.

1. Liderliği sizlere verilen bir unvanın dışında tutmalısınız. Çalışma metabolizmasını güçlendiren en önemli vitamindir liderlik. Eğer bu ilacı düzenli kullanırsanız yöneticiliğiniz de güçlenecektir.

2. İşinizi bir mühendis gibi düşünüp, organize olun, önce kurgulayıp sonra demosunu yapın sahaya çıkın ve yönetin.

3. Tartışmaların kişiler üzerinde değil, iş ve fikirler üzerinde olmasını sağlayın

4. Çalışma ekibinize her gerektiğinde kalkan olarak arkalarında olmalısınız.

5. Cesaretli ama ölçümlenebilinir riskler almalı ve denetimi elinizde tutmalısınız.

6. Karşınızdakini İyi bir dinleyici olun. Ben bilirim sen beni dinle ve yap yerine ekibiniz ile birebir görüşmeler yapın, işler ve yaşamları ile ilgili sorular sorun ve onları dikkatlice dinleyin.

7. Toplantılar vb diğer iş zamanları için çalışanlarınızın özel zamanlarından çalmayınız.

8. Özeleştiri her zaman yapın ama eleştirel yaklaşımdan uzak durun.

9. Sürekli gelişim öncelikli olduğu üzere bunu benimsemeli eğitimlere, seminerlere katılmalı, profesyonellerden destek almalı; şayet hiçbirine zamanınız yok ise, her ay bir konu üzerinde kendinizi up to date edin.

10. Organikler yiyecekler bilirsiniz pahalıdır. Pahalıya aldığınız ürünler yerine kişiliğinizi ve karakterinizi önce organik tutun.

“Başkalarını yönetmek isteyen insan, her şeyden önce kendisinin ustası olmalıdır.”
Robert Burton

Sevgi ve Saygılarımla.

Selahattin Yılmaz

Amacım siz değerli ziyaretçilerime bilgi birikimlerimi aktarmak ve yaptığım çalışmalar hakkında taze bilgiler vermek ve sonucunda düşüncelerinize ilham olabilmektir.

Bir yanıt yaz