Skip to main content

Yeni nesil iş modelinde şirketler artık şirketler ve tüketiciler için var.

Müşterisi ile empati kurabilen ve ona değer/fayda sağlayan şirketler öne çıkıyor. İşletmeleri Geleneksel İşletme (Eski Nesil Jenerasyon) ve E-işletme (Yeni nesil Jenerasyon) olarak iki yönden ele alalım. Eski Jenerasyon işletmeler dört ana unsurdan oluşmakta, Üretim-İşlemler, Satış-Pazarlama, Finans-Muhasebe, İnsan Kaynakları-Personel vs vs klasik diğer departmanlar.. (Yeni Nesil Jenerasyon) E-işletme de ise, bu temel fonksiyonlar bulunmakta fakat(Eski Nesil Jenerasyon) farklılaştıran şeyler bu fonksiyonlar arasındaki bilgi, birikim, mevzuat, enformasyon,  alışverişinin ve bilgi kaynaklarının farklılaşması ve bundan doğan farklı sistemlerin işletmede kullanılmasıdır.

(Eski Nesil Jenerasyon) işletmeler bildiğimiz dikey bir organizasyon yapısı, ürün odaklı üretim, bir çok kişiler ve neredeyse patrona bağlı birden beğenmesine bağlı aksiyon , bürokrasi ve klasik bildiğimiz hemen bir önceki jenerasyona ait iş modellerini kapsamaktaydı. E-işletmelere bakacak olursak, müşteri odaklı, yatay bir organizasyon yapısı, bireysel beğeni, hızlı iletişim ve e-iş modelleri bulunmakta.

Teknoloji ve sanal mağazalar ortamlarının yaklaşık benim sektörümde 2013 yılından bu yana gelişmiş hız kesmeden artarken, teknolojiye ayak uyduramayan, (Eski Nesil Jenerasyon)  vazgeç(e)meyen işletmeler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını bilmeleri gerekiyor. İçinde bulunduğumuz döneme ait süper hızlı değişen teknoloji ve dolayısı ile dijitalleşme yakalayan işletmeler ise (Eski Nesil Jenerasyon)  e-işletme, e-ticaret, e-iş anlayışına geçtiler ya da geçmeye çalıştılar diyelim.

B2B Nerede? Öncelikle B2B’yi tanımlayalım.

B2B (BtoB) yani İngilizce açılımı Business to Business olan ve bir şirketten diğer bir şirkete gerçekleştirilen e-ticaret olarak bilinmektedir. Çok basit kapsamı bir şirketten diğer bir şirkete yazı, ses ve görüntü şeklindeki bilgilerin karşılıklı her iki taraf olarak işlenmesi, ulaştırılması ve elbette hazine gibi saklanmasına dayanan ve bir değer yaratmayı amaçlayan ticari işlemlerin tümü diyebiliriz. B2B iş modelinde satıcı ve alıcı firmalar aynı platform üzerinde buluşurlar. B2B platformları sektöre özel kategorilerde çeşitlilik gösterir.

 Peki B2B’nin işletmeye faydaları neler?

 • Kaliteli servis
 • En az işletim maliyeti
 • En az stok maliyeti
 • En düşük üretim maliyeti
 • Güvenli, kaliteli alış ve satış işlemleri
 • Müşteri memnunietinde artış ve daha fazla müşteri desteği
 • Yeni ürün ve hizmetimizi pazara daha hızlı sunma imkânı

Bu şirketlere örnek verecek olursak, Alibaba, Kompass, TradeTurkey, Türkticaret, Kobinet, Worldbid.

B2B neden yeterli olmadı da, ihtiyaçlar B4B’yi neden doğurdu?

B4B, Business for Business anlamına geliyor. Asıl anlamı artık sadece başka bir firmaya ürün veya hizmet satmak değil, müşterilerini ve kendi işini sevenler ile başlayabiliriz.  Değer verme, değer katma, fayda sağlama, fırsat yaratma, operasyon, iletişim,  amaçlı ve sonunda win win e bağlı oluşan dijital pazarlama, satış ve satış sonrasının tamamını kapsayan platformlardır.

B2B modelinde karşı karşıya olan firmalar birbirine daha fazla ürün ve hizmet satma peşinde idi. Çünkü B2B’nin esas amacı olan bu idi. Eksik olan bir şey vardı ki o da firmaların satıştan sonra bir sonuca varamaması, klasik söylemim “whats up next?” Hele’ki bu arada müşterileri hakkında yeterli bilgiye sahip olamamalarıydı. Ürünün/Hizmetin Source yani kaynağından taaki nihai müşterisine kadar kontrolünü sağlayamayan müşteri gruplarıdır. B2B modelinin aksine sadece daha çok ürün satmak yerine B4B modelinde amaç kurumsal müşteriler ile birlikte çalışarak onların ihtiyaçlarını iyi anlayarak daha iyi bir sonuca varmak ve ilişkinin sadece satış konumundan çıkarak karşılıklı fayda sağlamaya win-win tabanına varmasıdır.

B4B modelinde kaynak, tedarikçi altında “Müşterilerimin başarısı için nasıl var olabilirim?” sorusu yatıyor. Müşteriler ise çalışacağım firma bana değer katabilecek mi? sorusuna cevap veren firma ile çalışmak istiyor.

Bir anlamda ben müşteriyim ve eğer sen benim tedarikçim olacaksan bana üründen başka öncelikli maliyetlerimi düşürecek ne gibi fayda, katmadeğer (ürün yada hizmet) sağlayacaksın? diye direk ve net sorar. Her alanda önemli olan empati B4B iş modelinde de en önemli faktör, kendini ve müşterisini eş zamanlı düşünen firmalar ayakta kalacak ve kuvvetli ihtimal ile bir sonraki jenerasyona hitap edecek bir nesil daha burada söz konusu olacaktır. B4B iş modeli ile bu gelişime süreklilik katan şirketlerin hayatta kalacağını söylemek çok zor değil.

Özet olarak; yeni nesil iş modelinde şirketler artık şirketler ve tüketiciler için var. Müşterisi ile empati kurabilen ve ona değer/fayda sağlayan şirketler öne çıkıyor.

Yani, B2B ‘ye bye bye, B4B’ye welcome!

Selahattin Yılmaz

Amacım siz değerli ziyaretçilerime bilgi birikimlerimi aktarmak ve yaptığım çalışmalar hakkında taze bilgiler vermek ve sonucunda düşüncelerinize ilham olabilmektir.

2 Yorum

 • Sahap Demir Yilmaz dedi ki:

  Babacim ne guzel yazmissin sana da bu yakisir… Yine bildiklerinle ogretiyorsun… Sira ben ve kardeslerime ne zaman gelicek???? isin esprisi bize ogretmene gerek yok kanimizda var gurur duyuyoruz iyi ki varsin

 • Kadir TEMEL dedi ki:

  Sizin gibi girişimci atılımcı eğitici ve öğretici bir insanı tanımak şahsıma büyük bir servettir. İnsan hayatındaki kayıplar olduğunu düşünerek ve üzüler söylüyorum bu cümlemi(Keşke) Sizi çocukluğumda tanıyıp yanınızda çalışma fırsatı bulsa idim, ekol be. İdolümsünüz iyiki varsınız. İş dünyasından çok uzak olsam dahi bilgi ve birikimlerinizi zevkle kaçırmadan takipte olduğumu bildirir yaratıcılık ve birikimlerinizi aktardığınız için teşekkür eder saygı ve sevgilerimi sunarım.

Bir yanıt yaz