Skip to main content

A Passion to

Perform

Çalışmanın gücüne inanan biri olarak uyku ile pek aram yoktur. Günde en az 14 saat çalışmayı ilke edinmiş biriyim. Çocukluğumdan beri eğitim dışında kalan vakitlerimde ticari yaşama alışarak edindiğim saha tecrübesini akademik altyapı ile harmanlayıp içinde bulunduğum çalışmalarda etkin olarak kullandım.

Böylece Şampiyon Filtre’nin sektöründe ilk kurumsal firma profili edinmesinde önemli role sahibim. Şahsım adına inandığım bir gerçek ise liderliğin önemli unsurlarından birinin iletişim olduğudur. Tutkuya inanan bir insanım ve tutkularıma bağlı olarak IMF, Eximbank, İslam Kalkınma Bankası vb. destek kuruluşlarına da performansıma dayalı önemli katkılarda bulundum. Gerçekleştirilecek bir tutku, tüm sihrin gerçek olmasının en güçlü nedenidir.

Act Local

Think Global.

1977 yılında İskenderun’da doğdum. Çocuk yaşlarımda babam Şahap Yılmaz tarafından temelleri atılan Şampiyon Filtre’de yardım ederek çalışma hayatına başladım. Lise eğitimini İbni Sina Anadolu Lisesi ve İkem Kolejinde tamamladım. Lise eğitimi sonrası, ABD’ye giderek uluslararası işletme ve pazarlama alanlarında eğitim hayatımı tamamladım. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına müteakip 1938 yılına yakın Fransız sömürgesi altında kalan Hatay’ın İskenderun Liman Reisliği görevi ile bölgedeki tüm ticari süreçleri yöneten Şeyh Ali’nin torunuyum. 1975 yılında kendi işlerini kurmak üzere Türkiye’ye dönüş yapan o zamanın genç girişimcileri Aynur ve Şahap Yılmaz’ın en büyük oğluyum.

Aslan burcuyum ve doğası gereği tüm özelliklerini taşıdığıma inanıyorum. Lider ruhlu, farkındalık yaratmayı seven, net ve samimi iletişimden yana olan, kişisel gelişim sürecine açık, problem çözme kabiliyeti yüksek ve paylaşımcı bir yapıya sahibim. Evli ve 3 erkek evlat babası olarak, yoğun gündem arasında çekirdek aileme dair sorumluluklarımı da en iyi şekilde yerine getirmeye özen göstermekteyim. Gelenek ve göreneklere karşı hassas manevi duygular beslemekteyim. İngilizce ve Arapçayı ileri seviyede konuşabilmenin yanı sıra, orta seviyede Almanca da konuşabilmekteyim.

İş Dünyasındaki
Kazanımları.

1998 yılında Türkiye’ye geri dönerek Şampiyon Filtre’de profesyonel olarak çalışmaya başladım. O tarihlerde KKTC dahil yalnızca 4 ülkeye ihracat yapan Şampiyon Filtre’nin ürünlerini 90 ülkeye çıkardık. 450 kişilik kadrosu ile sektöründe lider konumu edinen Şampiyon Filtre’nin bu güce ulaşmasında etkin rol oynadım. Uzak Asya’dan Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya uzanan bu network, 57 milyar doların üzerindeki yıllık cirosu ile bir dünya devi olan ve bünyesinde LG Electronics, Chevron, Intercontinental otelleri ve Watson gibi yatırımları bulunduran Fortune Global 500 listesinin gediklisi GS Caltex ile de bir ortaklık getirdim. Ocak 2020 yılı itibariyle Yönetim Kurulu Üyesi ve Hissedarı olduğum şirketteki profesyonel misyonumu tamamladım.

Sektör dinamiğini belirleyen hamlelerim, karar ve aksiyonlarım, ticari rakiplerimizin yanı sıra müşterilerimiz tarafından da takip edilmiştir. 1990’lı yılların sonlarına ve milenyumun başlarına doğru Afrika pazarına girerek, salt kendi firmamızı değil, ‘Made in Türkiye’ konseptinin de markalaşmasında bireysel olarak önemli roller oynadım. Ve dönemin bu sürecinde sektörün en çok ihracat yapan firma unvanını alarak, başarılarımıza bir yenisini daha ekledik. 2019 yılı itibari ile şirketinin 150. Milyonuncu ürününü satışa sunmasının haklı gururunu yaşayarak, küresel bir ekonomik daralmanın etkilerinin net biçimde hissedildiği böylesi bir yılda dahi profesyonellik, sürdürebilirlik, iş ortaklarını doğru analiz edebilme ve ilişkilerini devam ettirebilme odakları doğrultusunda, Şampiyon Filtre’nin başarısını izledim.

Tüm bunlar doğrultusunda Best of City Awards 2019 / Uluslararası Platformda Türkiyemizin Sosyal, Kültürel ve Ekonomisine Katkı ödülüne layık görüldüm.

1977

İskenderun'da doğdu.

1998

Şampiyon Filtre'de göreve başladı.

1999

Uluslararası pazarlara göz kırptı.

2019

Best of City Awards 2019'da Ödül Aldı.

2020

Whats up next?

90

ülkeye ihracat

“90 ülkede, dakikada 12 adet ürün satmaktayız. Teşekkürler Türkiye.

Liberia

Fahri Konsolosluğu.

Dünyada en fakir ilk 10 ülkeden bir tanesi olan Liberya’nın hemen her türlü yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarına yönelik başta kendi olanaklarım ve çevremdeki hayırsever insanlar aracılığı ile yardım programları hazırlamaktayım. 2018 yılında Liberya Devlet Başkanı seçilen ve dünyaca ünlü eski bir futbolcu olan Ekselansları Sayın George Weah ile bu yolculuğa devam etmekteyim.

Türkiye’den siyasi ve diplomatik kimlikli kişiler haricinde, sanayici ve iş insanı kişiliği ile çok yüksek önem derecesi taşıyan misafir olarak kırmızı kod ile davet edilen ve tarihi güne şahitlik eden tek kişi unvanına sahip olmaktan oldukça mutluyum. 19 yıl önceden bu zamana ilgi alanında olan Gana ve ülkenin Cumhurbaşkanı Ekselansları Sayın John Dramani Mahama olmak üzere, Burkina Faso, Fildişi, Gine, Togo, Fildişi Sahilleri, Kamerun ve irili ufaklı diğer Afrika ülkelerinin devlet görevlileri ve üst düzey bürokratları ile kişisel dostluklar kazandım.

Liberya’nın İstanbul Fahri Konsolosluğu göreviyle de taltif edilme onuruna erişen şahsım bu misyonu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin takdirleriyle söz konusu görevlendirmenin kabulüyle başlamıştır. Bu Başkonsolosluk Liberya’nın ülkemizde yer alan tek diplomatik misyonu olma niteliği taşımaktadır.

Sosyal Sorumluluk

Geçtiğimiz Ağustos ayında bölgede gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında, ülkenin kalkınması ve gelişmesi için yaptığı çalışmalar ve yardımlardan ötürü, Bong Country eyaletinde yapılacak olan 9 derslik ve 1 kütüphaneden oluşan modern bir okulun temel atma törenine davet edildi. Törendeki konuşmasında Push For Afrika Derneği’nin (P4A) kurucusu ve fahri başkanlığını üstlendiği, her biri ülkemizin nadide gönüllü ailelerinden oluşan sosyal sorumluluk sahibi dernek yönetimi, üyeler ve gönüllüler adına kurulacak olan okulun kütüphanesini üstlenerek Türk Bayrağı’mızı dalgalandırmanın şerefini yaşadık. Bölge halkının Selahattin Yılmaz ismini okula verme talebine karşılık; projeye, Türkiye Cumhuriyeti ve Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin de yakışacağı düşünerek; proje ismini değiştirip, okulumuzun yeni adı ve bayrağımızı temsil eden proje çalışmasını yeniledik.

Gelecek nesillere, Liberya ve Türkiye devletleri arasındaki geleceğin iş, yatırım, kültürel ve daha kapsamlı bir diplomasinin tesisi için her türlü imkanı sağlamaktadır.

Başta devletimiz, Türk Milleti, Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dış İşleri ve Milli Eğitim bakanlıklarımız olmak üzere zaman içerisinde diplomatik ilişkilerimizi daha güçlü kılarak; Liberya’nın kalkınması ve gelişmesine yönelik projelere devam etmektedir.

Selahattin Yılmaz Fahri Başkonsolosluk görevini icra ederken; bir yandan da sosyal, ekonomik ve kalkınmaya yönelik çalışmalara büyük bir özveri ile devam etmektedir. Bilindiği üzere Sayın Ekselansları Dr. George Weah, Afrika Kıtası’nın ilk ve tek “Altın Top” ödününü sahip ve kariyeri başarılarılarla dolu tek kişisi. Yakın zamanda Sayın Weah’in taktiri ile Selahattin Yılmaz adına FIFA Kokartlı Uluslararası Futbol Menajerliği ünvanı resmen atanmıştır. Bu vesile ile Türk Futbolu’na katkı vermek adına; aynı zamanda da Batı Afrika ve Liberya’dan gelecek olan futbolcuların hak ve hukukları Selahattin Yılmaz tarafından koruma altına alınacaktır.

Fotoğraflar.